Blog

Funkčné tričko – aké výhody ponúka pri športovaní?

Funkčné tričko je v súčasnosti jedným z najvyhľadávanejších kúskov oblečenia, nielen v športovej oblasti, ale aj v bežnom živote. Tento typ oblečenia sa vyznačuje svojimi výnimočnými vlastnosťami a funkčnosťou, ktoré z neho robia skutočne univerzálny kúsok oblečenia. Funkčné tričká dokážu udržať telo suché a pohodlné, zabezpečiť dostatočnú ventiláciu a chrániť telo pred nebezpečnými vonkajšími vplyvmi.

Každý, kto pravidelne športuje, bude súhlasiť, že funkčné oblečenie by malo byť neoddeliteľnou súčasťou šatníka každého športovca. Nedostatok vhodného oblečenia by vám mohol ľahko pokaziť zážitok napríklad pri behu. Po niekoľkých kilometroch prestane bežné oblečenie vetrať absorbovaný pot a môže sa stať, že vám bude zima. To by mohlo znamenať, že budete musieť prerušiť tréning, bežať domov a ešte sa možno nepríjemne prechladiť.

Medzi praktickými vlastnosťami trička z obyčajnej bavlny a merino vlny je veľký rozdiel. V dnešnom článku sa pozrieme na to, čo to vlastne funkčné oblečenie je a aké má výhody.

Kallys funkčné športové tričko pánske

Čo je funkčné tričko?

Kategória funkčného oblečenia vo všeobecnosti zahŕňa oblečenie navrhnuté tak, aby spĺňalo požiadavky používateľa na výkon v náročných podmienkach. To zvyčajne zahŕňa špecifické rozmery a strihy, ktoré sú prispôsobené telesnej stavbe používateľa. Bežným prvkom je zahrnutie inteligentných prvkov, ako je napríklad sieťovina, navrhnutá na zvýšenie pohodlia používateľa. Sieťovina sa napríklad často umiestňuje v oblastiach, kde sa očakáva väčšie potenie, ako napríklad v podpazuší, s cieľom zlepšiť priedušnosť odevu.

Ako môže funkčné oblečenie pomôcť športovcovi?

Na začiatok je potrebné spomenúť, že funkčné oblečenie nie je určené len pre športovcov. Zameriame sa však konkrétne na to, ako nám môže pomôcť zlepšiť váš športový výkon, regeneráciu po tréningu a celkové pohodlie pri športovaní.

1. Absorpcia potu

Absorpcia vlhkosti je jednou z najdôležitejších funkcií, ktoré môže oblečenie pre športovca mať. Ak ste niekedy absolvovali nejaký tréning v tričku, ktoré to nedokáže správne, určite ste si všimli, že nasiaknuté tričko je nepríjemne ťažké a v závislosti od poveternostných podmienok vás dokonca studí.

2. Priedušnosť

Vďaka lepšej priedušnosti je oblečenie vzdušnejšie. V oblečení, ktoré má zlú priedušnosť, máte pocit, akoby ste mali na sebe igelitové vrecko. Priedušnosť sa niekedy označuje aj špecifickejším termínom “priepustnosť vodných pár“. Táto vlastnosť pomáha odvádzať vlhkosť od tela a zabraňuje jeho prehrievaniu. Priedušnosť sa často zlepšuje použitím sieťovaných prvkov a vetracích výrezov. 

3. Udržiavanie telesnej teploty

Okrem použitého materiálu je ďalším faktorom schopnosti funkčných tričiek udržiavať telesnú teplotu jeho strih, presnejšie množstvo vzduchu, ktoré udržiava medzi tkaninou a telom. Pri výbere oblečenia, ktoré vám pomôže zostať v pohode, je dôležité myslieť aj na to, že chcete zostať v suchu. Dobrý funkčný materiál by vám mal nielen pomôcť vyhnúť sa prehriatiu, ale mal by sa aj správne vysporiadať s potom.

Kallys funkčné pánske tričko čierne a šedé vysoké tatry

4. Chladenie

Chladenie je dôležité najmä počas horúcich letných dní. V takýchto dňoch sa môžete potiť, aj keď nerobíte absolútne nič a nejaký dobrý tréning môže tento problém len prehĺbiť. Je preto rozumné urobiť všetko pre to, aby ste sa pokúsili aspoň trochu znížiť vnímanú telesnú teplotu.

Pri výbere oblečenia, ktoré vám pomôže zostať v pohode, je dôležité myslieť aj na to, že chcete zostať v suchu. Dobrý funkčný materiál by vám mal nielen pomôcť vyhnúť sa prehriatiu, ale mal by sa aj správne vysporiadať s potom.

5. Lepší krvný obeh na zlepšenie regenerácie a výkonu

Krvný obeh možno zlepšiť používaním kompresného oblečenia. Kompresné oblečenie tesne obopína telo a zlepšuje krvný obeh, čím sa zvyšuje množstvo kyslíka, ktoré sa dostáva do aktívnych svalov. To môže zlepšiť výkonnosť, zvýšiť rýchlosť regenerácie, pomôcť vám vyhnúť sa opuchom, zmierniť bolesť a záťaž, ktorú vaša aktivita spôsobuje šľachám, kĺbom a väzom. Preto sa napríklad bežci často rozhodujú pre nosenie kompresných podkolienok, ktoré môžu zvýšiť výkonnosť.

6. Ochrana pred zlými poveternostnými podmienkami

Ochrana pred nepriaznivým počasím je dôležitá najmä pre športovcov, ktorí sa venujú športom v prírode. V chránenom prostredí telocvične je veľmi nepravdepodobné, že by vás prekvapil náhly dážď alebo snehová búrka, snehová víchrica alebo silný vietor.

7. Odolnosti voči slnečnému žiareniu

Ďalšou hodnotou, ktorá môže byť relevantná pri výbere funkčného oblečenia, je jeho odolnosť voči slnečnému žiareniu, najmä odolnosť voči ultrafialovej časti jeho spektra. Meria sa pomocou ochranného faktora UPF (Ultraviolet Protection Factor), ktorý určuje percento slnečných lúčov, ktoré preniknú cez oblečenie a dostanú sa k vašej pokožke. Ak sa funkčné tričko môže pochváliť napríklad UPF 50, znamená to, že látka filtruje až 98 % slnečných lúčov. Každá uspokojivá ochrana pred slnkom by mala poskytovať UPF aspoň 30 a viac.

8. Lepšia aerodynamika

Aerodynamické oblečenie je nevyhnutnosťou pre výkonných pretekárov, pre ktorých je dôležitá každá sekunda. Môže však prispieť k pôžitku zo športu aj mimo súťažného kontextu. Boj s odporom vetra je častou témou všetkých cyklistov. Časť oblečenia, ktorá vytvára na bicykli plachtový efekt, môže skutočne ubrať z radosti z jazdy. Mnohé štúdie ukazujú, že aj malé zníženie odporu vetra pomocou aerodynamického oblečenia môže výrazne zlepšiť výkon v športoch zameraných na rýchlosť, ako je beh, korčuľovanie alebo cyklistika.

Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, vyberte si oblečenie, ktoré sa dokonale prispôsobí vášmu telu a umožní vzduchu kĺzať okolo vášho tela.

8. Zníženie rizika odrenín a pľuzgierov

Odreniny zo švov spolu s pľuzgiermi môžu akýkoľvek tréning poriadne znepríjemniť. Je to bežný problém pre športovcov, ktorí vykonávajú rýchlostné športy, pri ktorých môže byť trenie medzi oblečením a pokožkou pomerne vysoké. Je to dôležité aj pre výkony založené na sile, ktoré môžu priniesť podobné problémy. Aj obyčajná víkendová prechádzka v prírode sa môže zmeniť na nepríjemný zážitok kvôli odreninám a pľuzgierom.

9. Zvýšenie sebavedomia

Ak ste pribrali, možno sa vám zdá, že v tomto bode nesúhlasíte. Kto by sa cítil pohodlne v tesnom tričku, ktoré vám takmer nedovolí dýchať? V takom prípade by tento typ oblečenia nemusel byť najpohodlnejší, a už vôbec nie zvyšujúci sebavedomie.

Každý športovec chce prirodzene dosiahnuť čo najlepšie výsledky. Akýkoľvek nástroj, ktorý k tomu môže pomôcť, je vždy vítaný. Používanie funkčného oblečenia je skvelý spôsob, ako zvýšiť svoj výkon a získať viac radosti zo športu, ktorý milujete. Vždy myslite na svoje najlepšie pohodlie a vyberajte si strihy a materiály, ktoré vám ho poskytnú. Môžete si byť istí, že sa to pozitívne odrazí na vašom výkone.

Prihlásenie
Vytvoriť účet

Vaše osobné údaje sú v bezpečí pravidlá ochrany súkromia.

Obnoviť heslo

Stratili ste heslo? Prosím, zadajte používateľské meno, alebo e-mailovú adresu, na ktorú vám zašleme odkaz pre vytvorenie nového hesla.

TOP

NÁKUPNÝ KOŠÍK 0

Kallys merino oblečenie pre športovcov